Doğru E-Öğrenme Stratejisi: 1 – Yeni Başlayan Kurumlar İçin

E-öğrenmeye uyum ve tutundurma

E-öğrenmenin kurumların eğitim planlarının etkin bir parçası olabilmesi için, öncelikle eğitim, insan kaynakları ve bilgi teknolojileri departmanları çalışanlarının, e-öğrenmeye uyum sağlanabilmesiyle ilgili bir arada çalışmaları önem taşıyor.
E-öğrenme için kritik faktörler
E-öğrenmenin kurumda tutundurulmasında birçok etmen rol oynuyor. Bu etmenler göz önünde bulundurularak başlatılan e-öğrenme sürecinde, genellikle e-öğrenme takip oranları ve katılımcıların e-öğrenmeye ilgisi artıyor:

  • Eğitimler tasarlanırken katılımcıların özellikleri, öğrenme şartları, öğretilecek konular vb. koşulların dikkate alınması
  • Katılımcıların e-öğrenme deneyiminin pürüzsüz geçmesi
  • İş ve katılımcı hedefleriyle örtüşen nitelikli bir eğitim programının hazırlanmış olması
  • Katılımcıların yaşadıkları deneyimin değerini ve katkılarını iyi anlamaları
  • Katılımcıların soru sorabilecekleri kişilere ulaşabiliyor olmaları
  • Katılımcıların ihtiyaç duydukları altyapı, teknik donanım ve desteğin sağlanması
  • Eğitim, insan kaynakları ve bilgi teknolojileri departmanları tarafından her aşamada gerekli yönlendirmelerin yapılması

Başarılı e-öğrenme programları tasarlamak için 4 altın kural:

1. Eğitim hedeflerini karşılamak yanında bilgilerin ne zaman ve nasıl uygulanacağı becerisini de birlikte kazandırmayı amaçlamak.
2. Kurum kültürünü, beklentileri ve çalışanların özelliklerini dikkate almak.
3. Verimlilik yaklaşımı doğrultusunda, e-öğrenmedeki ham içerikleri, eğitimde odaklanılması gereken konular, referans verilecek kaynaklar vb. koşullara göre yeniden düzenleyerek kullanmak.
4. E-öğrenmeyi, sınıf eğitimlerini destekleyici, çalışanların performanslarını iyileştiren teknolojik bir olanak olarak ele almak.

Tüm uzaktan eğitim ihtiyaçlarını tek bir çatı altında sunan 15 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin lider firmasıdır.

Leave a reply:

İLETİŞİMDE KALIN, YENİLİKLERİ KAÇIRMAYIN

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.

Ofislerimiz

İstanbul Ofisimiz

Smart Plaza B
Blok Rüzgarlıbahçe Mah. Kavak Sok.
No:31/1 Kat:3 34805
Kavacık-Beykoz
İSTANBUL
Telefon: +90 (216) 331 48 00
Fax: +90 216 331 48 22

Ankara Ofisimiz

Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacılar Bulvarı
Titanyum Blok 17/B 06800
ODTÜ - Teknokent
ANKARA
Telefon: +90 (312) 210 10 68
Fax: +90 312 210 01 76

Palo Alto Ofisimiz

530 Lytton Avenue 2nd Floor
Palo Alto CA 94301
Telephone: +1 (760) 420 24 72

e.Blog

Eğitim ve Gelişim Yöneticileri! Yetenek Açığına Çözüm; Dijital Öğrenme

01/12/2017

Global iş dünyasının kucağında, son 10 yıldır giderek vahim bir hal alan, önümüzdeki üç yıl boyunca da önemini koruyacak bir gerçek var: “Nitelikli ve Yetkin İnsan Kaynağı Bulma”. ManPowerGroup tarafından yapılan 2016/2017 Yetenek Açığı Araştırması sonuçlarına göre; • Global düzeyde 2007’den bu yana %40 ile en yüksek yetenek açığı yaşanıyor.

Devam

Çalışanlarınızın Yaşamına Dokunmak için: “@Wiser – Yaşama Dair”

25/09/2017

Son zamanlarda sosyal medya platformlarında takipçi sayıları gittikçe artan …anne ya da …baba hesaplarından biriyle eminim karşılaşmışsınızdır. Bu hesap sahiplerinin güvenilirlikleri çok da sorgulanmadan söyledikleri günlük hayatta harfiyen uygulanabiliyor. Hatta böylece fenomen unvanlarının yanına bir de kitap yazarak, yazar unvanını ekliyorlar. Neden bu insanlar bu kadar takip ediliyor diye düşündüğümüzde

Devam