E-öğrenme Stratejisi Oluştururken İş Hedefleri ile E-öğrenmeyi Örtüştürmek

Eğitim taleplerinin değerlendirilmesinde kurumun iş hedefleri ve stratejilerinin anlaşılması ve göz önünde tutulması e-öğrenmenin başarısında büyük rol oynuyor.

İş hedeflerini tespit etmek

Balance Scorecard, yıllık raporlar, üç aylık raporlar, hissedar bilgilendirme toplantıları, operasyon raporları, makaleler, basın bültenleri, üst yöneticilerin yaptıkları konuşmalar, iç yazışma ve duyurular kurumun iş hedeflerini ortaya koyan dokümanlardır. Bu kaynaklar kullanılarak kurumun anahtar iş hedefleri öğrenilip , “Bana ne faydası var?” sorusunun cevabı karşılanabilecektir.

İş hedefini anlamak

İş ortağının “üzerinde etki yaratmak istediği iş gereksinimleri” ve başarı hedeflerinin somut (beklenen kar artışı, iyileşme oranı, verimlilik oranı vb.) değerleri iş hedeflerini anlamaya yardımcı olur.

Beklentileri yönetmek

Öğrenme çözümü hakkında iş ortağı doğru bilgilendirilerek, sunulabileceklere ilişkin beklenti yönetilmelidir. Öğrenme çözümü için raporlama ihtiyaçları ve ölçümleme planına da temel oluşturacak niceliksel hedefler belirlenmelidir.

Hedefleri belirlemede SMART Modeli kullanılabilir
S Specific/Net – Hedefleri belirli bir girişimle eşleştirmek.
M Measurable/Ölçülebilir – Ölçülebilecek hedefler koymak.
A Attainable/Ulaşılabilir – Hedeflere ulaşımı sağlayacak kaynaklara sahip olunduğundan emin olmak.
R Relevant/İlgili – Hedeflerin iş ortakları için değer içerdiğinden emin olmak.
T Timely/Tam zamanında – Makul bir zaman dilimi belirlemek.

Performans gereksinimlerini belirlemek

İş ortağının ihtiyaç duyduğu davranış değişiklikleri, e-öğrenme çözümünün hedeflerine ulaşmak için yapılacakları belirlemekte yol gösterir. Hedef kitlenin mevcut durumu ve ilerlemek için ihtiyaç duyulan performans gereksinimleri, açıkça belirlenmiş ve taraflarca anlaşılmış olmalıdır.

Öğrenme çözümünü hedeflerle örtüştürmek

Bir öğrenme çözümü tasarlamanın önemli kısmı, doğru içeriği hedef kitleyle eşleştirmektir. Seçilen yöntem, hedef kitlede erişilmek istenen beceri düzeyine göre ve kullanılan yaygın öğrenme biçimiyle uyumlu olmalıdır.

Tüm uzaktan eğitim ihtiyaçlarını tek bir çatı altında sunan 15 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin lider firmasıdır.

Leave a reply:

İLETİŞİMDE KALIN, YENİLİKLERİ KAÇIRMAYIN

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.

Ofislerimiz

İstanbul Ofisimiz

Smart Plaza B
Blok Rüzgarlıbahçe Mah. Kavak Sok.
No:31/1 Kat:3 34805
Kavacık-Beykoz
İSTANBUL
Telefon: +90 (216) 331 48 00
Fax: +90 216 331 48 22

Ankara Ofisimiz

Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacılar Bulvarı
Titanyum Blok 17/B 06800
ODTÜ - Teknokent
ANKARA
Telefon: +90 (312) 210 10 68
Fax: +90 312 210 01 76

Palo Alto Ofisimiz

530 Lytton Avenue 2nd Floor
Palo Alto CA 94301
Telephone: +1 (760) 420 24 72

e.Blog

Eğitim ve Gelişim Yöneticileri! Yetenek Açığına Çözüm; Dijital Öğrenme

01/12/2017

Global iş dünyasının kucağında, son 10 yıldır giderek vahim bir hal alan, önümüzdeki üç yıl boyunca da önemini koruyacak bir gerçek var: “Nitelikli ve Yetkin İnsan Kaynağı Bulma”. ManPowerGroup tarafından yapılan 2016/2017 Yetenek Açığı Araştırması sonuçlarına göre; • Global düzeyde 2007’den bu yana %40 ile en yüksek yetenek açığı yaşanıyor.

Devam

Çalışanlarınızın Yaşamına Dokunmak için: “@Wiser – Yaşama Dair”

25/09/2017

Son zamanlarda sosyal medya platformlarında takipçi sayıları gittikçe artan …anne ya da …baba hesaplarından biriyle eminim karşılaşmışsınızdır. Bu hesap sahiplerinin güvenilirlikleri çok da sorgulanmadan söyledikleri günlük hayatta harfiyen uygulanabiliyor. Hatta böylece fenomen unvanlarının yanına bir de kitap yazarak, yazar unvanını ekliyorlar. Neden bu insanlar bu kadar takip ediliyor diye düşündüğümüzde

Devam