E-öğrenme İçeriklerinde Üretim Trendleri ve Görsel Tasarım

Trendlerin ortaya çıkmasında bilimsel, teknolojik, kültürel, sosyolojik, ekonomik ve bunun gibi birçok faktör rol oynamaktadır. Bu faktörler zamana, mekana, şartlara ve aralarındaki etkileşimlere bağlı olarak yavaş yavaş gelişirler.

 

Eğitimde son trendlerden biri olan e-öğrenme de yukarıda değindiklerimize uygun olarak yani insanların yaşam şartlarındaki değişimler ve teknolojik gelişmeler paralelinde evrilen bir eğitim yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.

 

Ortaya çıkış amacı, insanlara zaman ve mekan bağımlılığı olmadan eğitim fırsatı sağlamak olan e-öğrenme, günümüz teknolojik gelişmeleri sayesinde bu faydaları adım adım daha ileriye taşımamızı sağlıyor.

 

İnternet hızındaki sürekli iyileşme, daha büyük eğitim materyallerini son kullanıcıya ulaştırmamızı sağlıyor. Bu nedenle önceki yıllarda kullanmaktan kaçındığımız video içeriklere, gün geçtikçe daha fazla yer vermeye çalışıyoruz. E-öğrenme üretiminde kullanılan video teknolojisi, zengin görsel ve işitsel öğeleri sayesinde, öğrenmede oldukça etkili bir e-öğrenme materyali olarak da öne çıkıyor.

 

Video dışında, içerik üretiminde kullanılan diğer araçlar da, teknolojik gelişmelere paralel olarak değişime uğruyor. E-öğrenme içeriği üretiminde tüm sektörün vazgeçilmez tercihi olan Adobe Flash yazılımı, mobil teknolojilerdeki gelişim ve mobil cihazların flash ile üretilen içeriklere destek vermemesi nedeniyle ister istemez yerini yeni teknolojilere bırakmak durumunda kalıyor. Yakın zamanda flash desteğinin kişisel bilgisayarlar da dahil olmak üzere birçok cihazda kaldırılması ihtimaline karşı tüm içerik üreticileri birer birer flash’ı terk etmeye başlayarak farklı araçlar tercih etmeye başlıyor ve içerik üretim trendleri de bu paralelde, hem kişisel bilgisayarlar, hem de mobil cihazlarda çalışabilen HTML5 teknolojilerine kayıyor.

 

İş hayatının artan temposu ve bunun getirdiği zaman darlığı çalışanların daha kısa, daha vurucu ve farklı öğrenme tiplerine hitap eden eğitim ve bilgilendirme yöntemlerini talep etmelerine sebep oluyor. Hızlı tüketilmesi ve daha vurucu olması istenen eğitim içerikleri, görsel tasarım anlamında da yeni trendleri beraberinde getiriyor. Daha önceleri kullanılan abartılı görsel efektler, yerini daha sade, basit tasarımlara bırakıyor. Bu sayede görsel tasarımdan ziyade içeriğin ön plana çıkarılarak, kullanıcıyı yormayan ve hızlı tüketilebilecek eğitim içerikleri üretmek hedefleniyor. Özellikle mobil hayatın hakim olduğu günümüzde tercih edilen “flat” tasarımlar sade, temiz, düz, kolay anlaşılır ve efektsiz yapılarıyla, e-öğrenme içeriği üretiminde de en çok tercih edilen tasarım trendleri arasında yer alıyor.

 

Peki, bu trendler daha ne kadar devam edecek? Görünen o ki 2016 yılında da gözler mobil teknolojileri yakından takip etmeye devam edecek ve e-öğrenme içeriği üretimindeki trendleri, yine bu alandaki gelişmeler belirleyecek. Sektörün önceliği video ve HTML5 içeriklerde olmaya devam edecek gibi gözüküyor. Bu içerikler hazırlanırken de görsel tasarımlarının günümüz trendlerine uygun olarak mümkün olduğunca sade ve kolay anlaşılabilir şekilde olacağını, yani “flat” tasarım trendinin süreceğini düşünüyoruz.

ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü mezunu olan Soner ALTAN, çalışma hayatına 2003 yılında İçerik Üretim Uzmanı olarak Enocta'da başlamıştır. 2008 yılından bu yana yine Enocta'da Özel İçerik Üretim Ekip Lideri olarak görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Leave a reply:

İLETİŞİMDE KALIN, YENİLİKLERİ KAÇIRMAYIN

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.

Ofislerimiz

İstanbul Ofisimiz

Smart Plaza B
Blok Rüzgarlıbahçe Mah. Kavak Sok.
No:31/1 Kat:3 34805
Kavacık-Beykoz
İSTANBUL
Telefon: +90 (216) 331 48 00
Fax: +90 216 331 48 22

Ankara Ofisimiz

Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacılar Bulvarı
Titanyum Blok 17/B 06800
ODTÜ - Teknokent
ANKARA
Telefon: +90 (312) 210 10 68
Fax: +90 312 210 01 76

Palo Alto Ofisimiz

530 Lytton Avenue 2nd Floor
Palo Alto CA 94301
Telephone: +1 (760) 420 24 72

e.Blog

Eğitim ve Gelişim Yöneticileri! Yetenek Açığına Çözüm; Dijital Öğrenme

01/12/2017

Global iş dünyasının kucağında, son 10 yıldır giderek vahim bir hal alan, önümüzdeki üç yıl boyunca da önemini koruyacak bir gerçek var: “Nitelikli ve Yetkin İnsan Kaynağı Bulma”. ManPowerGroup tarafından yapılan 2016/2017 Yetenek Açığı Araştırması sonuçlarına göre; • Global düzeyde 2007’den bu yana %40 ile en yüksek yetenek açığı yaşanıyor.

Devam

Çalışanlarınızın Yaşamına Dokunmak için: “@Wiser – Yaşama Dair”

25/09/2017

Son zamanlarda sosyal medya platformlarında takipçi sayıları gittikçe artan …anne ya da …baba hesaplarından biriyle eminim karşılaşmışsınızdır. Bu hesap sahiplerinin güvenilirlikleri çok da sorgulanmadan söyledikleri günlük hayatta harfiyen uygulanabiliyor. Hatta böylece fenomen unvanlarının yanına bir de kitap yazarak, yazar unvanını ekliyorlar. Neden bu insanlar bu kadar takip ediliyor diye düşündüğümüzde

Devam