Eğitimde Hikayeleştirmenin Önemi

hikayelestirme

 “Bana bir masal anlat baba…
İçinde deniz ve balıklar. İçinde İstanbul olsun.”

Hepimiz masal ve hikayelerle büyüdük. İyi kalpli çocuklar, kötü canavarlar, güzel prensesler, öpünce prens olan kurbağalar… Bunlar hep ilgimizi çekti, hiç bitmesin istedik. Yıllar geçtikçe hikayeler iletişimimizin büyük bir kısmını oluşturmaya başladı. Hikâyeler, geçmişte yaşananlar arasında bağ kuran bir köprü gibidir. Üstelik, birden fazla duyguya hitap ettiği için hem akılda kalıcı hem de ilgi çekicidir. Bu nedenle başarılı hikâyeler, iş dünyası, pazarlama, reklam, sinema, medya, eğitim gibi birçok sektörde kullanılır.

E-öğrenme eğitim tasarımında amaç öğrenenin tatmin edici bir başarı seviyesine ulaşma ve maksimum fayda elde etmesidir. Öğrenenin bu süreci etkili ve anlamlı geçirebilmesi için başarılı e-öğrenme eğitimlerinde hikâyeler kullanılır.

“Ekip yönetmenin yöntemlerini anlatacağım.” diyen birini mi dinlemek isterdiniz yoksa “Geçenlerde bir film izledim, yedi kapılı, mavi duvarlı odası olan, Turgay adında bir yönetici vardı. Ekibi ile neler yaşamış öyle…” diyen birini mi dinlemek isterdiniz? Ardışık olarak bilgileri sıralamak bir yöntem olsa da sıkıcıdır. Hikâyeler ise eğlencelidir. Kişinin özellikleri nasıl olursa olsun, her bireyin mutlaka anlatacağı ve dinleyeceği hikâyeler vardır. Bu sebeple eğitimlerde hikâyeleştirme kullanmak kaçınılmazdır. Eğitimlerde aktarılan bilgiler, oluşturmak istenilen farkındalıklar zihnimize hitap eder. Hollywood’un en ünlü senaristlerinden biri olan Robert McKee, “Zihnimizin dili, öykü dilidir” der. Zihnimiz görsellerle konuşur.

Zihnimizin dili olan hikâyeleri e-öğrenme ortamlarında nasıl kullanılmalı ?

İnteraktif bir ortamda, ses, resim, grafik, müzik, hareketli resim gibi çoklu ortam öğeleriyle desteklenen hikâyeler etkileşimi arttırır.

Özelleştirilen hikayelerde eğitim alan kişilerin performansları aşağıdaki nedenlerden dolayı artar.

  • Kullanıcıların kendi deneyimlerinden anlam çıkarmaları,
  • Kişisel deneyim ve olayların özgürce ifade edilmesi,
  • Öğrenci motivasyon ve dikkatini desteklemesi,
  • Karmaşık durumların daha kolay ilişkilendirilmesi,
  • Öğrenmenin kolaylaşması,
  • Araştırma becerilerini teşvik etme,

Nielsen’in sosyal medya üzerinden yaptığı bir araştırmaya göre zengin materyal ve hikaye kullanımı kullanıcının öğrenme sürecinde ve etkileşiminde 12 kat arttırdığı tespit edilmiştir. Kullanıcılar görsel, video veya anlatımı hikayeleştirilen metinleri %60 daha hızlı algılar.

Hikâyeleme etkinliklerinin,  kullanıcıyı süreçte aktif kıldığı, bir hikâye akışı içerisinde yol alırken kullanıcının zihninde bilgiyi kendisinin yapılandırdığı, keşfettiği, alıştırma ve uygulamalar ile bilgiyi pekiştirmesine olanak sağladığı, gerçek durumlara adapte edebildiği bilinmektedir.

Dijital öykülerin üstün yönleri incelendiğinde eğitim tasarımlarında hikâyeleştirme kullanılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Çünkü, günümüzde yetişkinler süreç içinde aktif olmak, kişisel deneyimlerini özgür bir şekilde ifade etmek ister. Yetişkinler için tasarlanan eğitim etkinliklerinde özellikle hikayeleştirme kullanmaya özen gösterilmelidir. Bu durum, öğrenme sürecinin kolaylaşmasını ve öğrenmeye yönelik ilginin artmasını sağlar.

Hikâyelerin gücünü tüm hayatınızda kullanmanızı öneririm. Sevgiler

İLETİŞİMDE KALIN, YENİLİKLERİ KAÇIRMAYIN

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.

Ofislerimiz

İstanbul Ofisimiz

Smart Plaza B
Blok Rüzgarlıbahçe Mah. Kavak Sok.
No:31/1 Kat:3 34805
Kavacık-Beykoz
İSTANBUL
Telefon: +90 (216) 331 48 00
Fax: +90 216 331 48 22

Ankara Ofisimiz

Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacılar Bulvarı
Titanyum Blok 17/B 06800
ODTÜ - Teknokent
ANKARA
Telefon: +90 (312) 210 10 68
Fax: +90 312 210 01 76

Palo Alto Ofisimiz

530 Lytton Avenue 2nd Floor
Palo Alto CA 94301
Telephone: +1 (760) 420 24 72

e.Blog

Eğitim ve Gelişim Yöneticileri! Yetenek Açığına Çözüm; Dijital Öğrenme

01/12/2017

Global iş dünyasının kucağında, son 10 yıldır giderek vahim bir hal alan, önümüzdeki üç yıl boyunca da önemini koruyacak bir gerçek var: “Nitelikli ve Yetkin İnsan Kaynağı Bulma”. ManPowerGroup tarafından yapılan 2016/2017 Yetenek Açığı Araştırması sonuçlarına göre; • Global düzeyde 2007’den bu yana %40 ile en yüksek yetenek açığı yaşanıyor.

Devam

Çalışanlarınızın Yaşamına Dokunmak için: “@Wiser – Yaşama Dair”

25/09/2017

Son zamanlarda sosyal medya platformlarında takipçi sayıları gittikçe artan …anne ya da …baba hesaplarından biriyle eminim karşılaşmışsınızdır. Bu hesap sahiplerinin güvenilirlikleri çok da sorgulanmadan söyledikleri günlük hayatta harfiyen uygulanabiliyor. Hatta böylece fenomen unvanlarının yanına bir de kitap yazarak, yazar unvanını ekliyorlar. Neden bu insanlar bu kadar takip ediliyor diye düşündüğümüzde

Devam