Kurumsal Eğitimde Bireyler Arası Yetkinlikleri Kolaylaştıracak 8 İpucu

kurumsal-egitimde-bireyler-arasi-yetkinlikleri-kolaylastiracak-8-ipucuÇalışanlarınız karmaşık hesaplar yapabilir, teknolojik meseleleri çözebilir ve müşteri şikayetleriyle kolayca başa çıkabilirler. Peki, birbirleriyle çalışırken de bu kadar başarılılar mı? Bu makalede, kurumsal online eğitim programınızda bireyler arası yetkinlikleri inşa edecek 8 ipucunu inceleyebilirsiniz.

Kurumsal Online Eğitimde Bireyler arası Yetkinlikler Nasıl Geliştirilir ?

Bilgi sizi sadece buraya kadar getirir. Çalışanlarınız her gün arkadaşlarıyla, akranlarıyla ve iş arkadaşlarıyla iletişim kurar. Her bir konuşma yetkinliklerini geliştirmek ve yeni fikirleri keşfetmek için bir fırsattır. Ancak, bu tamamen etraflarındaki kişilerle iletişim ve empati kurma yeteneklerine bağlıdır. Günlük olarak, birlikte çalışabiliyor olmaları, beraber çözüm bulabilmeleri ve anlamlı iletişim kurabilmeleri gereklidir. İşte kurumsal online öğrenmede bireyler arası ilişkiyi güçlendirecek 8 ipucu.

1.  İletişim Becerileri Kurmak İçin Şubeleşme Senaryoları Üretin

Şubeleşme senaryoları gerçek yaşam olaylarını ve karakterleri içerir. Çalışanlar, onları belli bir yere götürecek olan yol boyunca kararlar almak zorundadır. Ayrıca, günlük hayatta karşılaşabilecekleri online öğrenme kişilikleriyle iletişim kurma şansına sahiptir. Örneğin, mutsuz bir müşteri faturası olmadığı halde bir ürünü iade etmek istiyor. Çalışan iletişim becerilerini kullanarak bu durumla başa çıkmalıdır; ki bu istenen sonuçtur. Şubeleştirme senaryoları ayrıca çalışanların çalışma arkadaşlarıyla daha etkili bir şekilde iletişmesine yardımcı olur. müşteri kişilikleri yerine, işyerlerinde karşılaşabilecekleri tipik çalışma arkadaşları ve durumları üretin.

2. Çatışma Çözümü Becerileri İçin Online Eğitim Simülasyonları Kullanın

Çoğumuz bir şekilde çatışmalardan kaçarız. Hiçkimseyi sinirlendirmek istemeyiz; özellikle de iş arkadaşlarımızı. Online eğitim simülasyonları çalışanlarınızı zorlayıcı durumlara sokarak onların çatışma çözümü becerilerini geliştirmeye çalışır. Bu onlara gerçek hayatta sakin ve soğukkanlı kalmalarını sağlayacak bilgi ve deneyimi sağlar. En üst seviyede fayda için, canlı görüntüler, sesler ve online öğrenme karakterleri kullanın. Stresi hissetmelerini istiyorsunuz; böylece baskı altındayken nasıl tepki vereceklerini bilecekler.

3.  Gerçek Yaşamdan Örnekler Ayarlayın

Bireyler arası yetkinliklerin gelişmesindeki en büyük engellerden biri bunu teoriden pratiğe aktarmaktır. Çalışanlar durumu nasıl ele almaları gerektiğini bilirler ama bu bilgiyi gerçek hayatta uygulayamazlar, çünkü online eğitim bağlam dışıdır. Ancak, gerçek yaşamdan örnekler süreci kişiselleştirme gücüne sahiptir ve bu sosyal becerilerin önemini vurgular. Çalışanlar uygulamada iletişim, işbirliği, ve takım çalışmasının nasıl kullanıldığını görebilirler. Bu ayrıca çalışanlara takip etmeleri için bir örnek olur, yönetimsel yaklaşımlarına uygulayabilecekleri uygun davranışlar gibi.

4.  Online Tartışmalarla Empatiyi Teşvik Edin

Çalışanlar desteklemeseler bile diğerlerinin fikirlerine saygı göstermelidirler. Online tartışmalar arkadaşlarıyla empati kurmalarına yardımcı olur, böylece olaylara yeni bir pencereden bakabilirler. Online forumlar, sosyal eğitim modeli, ve online eğitim blogları online tartışma için ideal platformlardır. Aslında, iletişim kanallarını açmak için bir konu listesi bile yaratabilirsiniz. Örneğin, her hafta yeni bir görevsel ya da işle alakalı mesele bulmak. Çalışanlar soru sorma ve fikirlerini paylaşma şansına sahip olurlar. Ek olarak, kendi algılarını ve varsayımlarını değerlendirebilirler; ki bu kişisel gelişim için önemlidir.

5.  Takım Çalışmasına Ve Proje Yönetimine Odaklanın

Online grup projelerinin görev tanımında yer aldığı zamanlar vardır. Bu yalnız çalışmayı sevenler için zorlayıcı olabilir. Online çalışanlarınızı küçük gruplara bölün ve her gruba, blog yazmak ya da online sunum hazırlamak gibi bir online proje verin. Birlikte çalışmak ve bir ürün ortaya çıkarmak için kullanılabilecek kaynakları kullanmak zorundalar. Süreci kolaylaştıran birçok online proje yönetimi platformu mevcut. Bu yazılım grupların online takvimlerini, bildirimlerini, görevlerini ve mesajlaşma araçlarını karakterize eder. Online görevin sonuna doğru, iş arkadaşlarını daha iyi anlayacaklar ve daha güçlü takım çalışması becerileri geliştirecekler.

6. Onlara Bir Hikaye Anlatın

Çalışanlarınız arasında empati ve saygınlığı inşa etmek için başka bir yol da duygusal anlamda etkili hikayeler üretmektir. Onlara daha derin bir seviyede hitap eden ve özel bir cevap üreten online öğrenme karakterleri kullanın; örneğin, iş arkadaşlarına kötü davranan ve onların bakış açılarını eleştiren muhalif bir hikaye örneği olabilir. Bu tip hikayeler bireyler arası yetkinliklerin değerini vurgular ve onları daha ilişkilendirilebilir kılar. Çalışanlar yetkinlikleri eylem halinde görebilir ve bu hayati yetkinliklerin geliştirilmemesinin yankılarını hissedebilir. Hikayenizi video, görsel ve diğer multimedya araçları kullanarak daha interaktif ve sürükleyici hale getirin; metin bazlı bir anlatımı bir hikayeye/oyuna dönüştürün.

7.  Destekleyici Bir Online Öğrenme Topluluğu Yaratın

Eğer çalışanlarınızın çalışma arkadaşlarını desteklemesini istiyorsanız onların ihtiyacı olan desteği sağlamalısınız. Bazı durumlar daha ciddi önlemler gerektirebilir. Mesela mevcut protokollerin işe yaramadığı bir anlaşmazlık ortaya çıkabilir. Sonuç olarak, çalışanlar yol gösterici olarak online öğrenme topluluğuna başvurabilir. Fikirlerini almak için, çalışma arkadaşlarına, yöneticilerine, ya da süpervizörlerine ulaşabilir. Bu online öğrenme toplulukları ek kaynaklara ulaşmalarını ve eksik olan yetkinliklerini geliştirmelerine olanak sağlar. Webinarlar, podcastler ve online eğitim videoları çatışma çözümü için ipuçları sunacağı için pratik öneriler sunar.

8.  Mentorluk Fırsatları Sunun

Mentorluk programları çalışanlara daha bilgili çalışma arkadaşlarıyla birebir çalışabilmeleri için olanak sağlar. Ancak, iki taraf da bundan faydalanır. Bunun sebebi HER çalışanın masaya bir şey getirmesidir. Her biri, etrafındakilerle paylaştığı, benzersiz yetkinliklere ve bilgiye sahiptir. İdeal eşleştirmeyi bulmak için çalışanlarınızı önceden araştırın, daha sonra onları doğru yolda tutmak için prensipler yaratın. Gerekirse, çalışanları sorumlu tutmak ve onlara standartlar koymak için mentorluk anlaşmaları yapın. Takımın hangi sıklıkta buluşacağını, hangi araçların uygun olduğunu, ve gelişim için önemli kilometretaşlarını belirtin.

Bireyler arası yetkinlik online eğitimini kurumsal online öğrenme stratejinizle birleştirmek üretkenliği ve çalışan bağlılığını arttırır. Çalışanlar, günlük hayatları için onları destekleyecek iyi şekillendirilmiş bir online eğitim alacaklardır. Böyle olunca, işyerinde daha mutlu ve daha tatmin olmuş olacaklar.

Tüm uzaktan eğitim ihtiyaçlarını tek bir çatı altında sunan 15 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin lider firmasıdır.

İLETİŞİMDE KALIN, YENİLİKLERİ KAÇIRMAYIN

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.

Ofislerimiz

İstanbul Ofisimiz

Smart Plaza B
Blok Rüzgarlıbahçe Mah. Kavak Sok.
No:31/1 Kat:3 34805
Kavacık-Beykoz
İSTANBUL
Telefon: +90 (216) 331 48 00
Fax: +90 216 331 48 22

Ankara Ofisimiz

Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacılar Bulvarı
Titanyum Blok 17/B 06800
ODTÜ - Teknokent
ANKARA
Telefon: +90 (312) 210 10 68
Fax: +90 312 210 01 76

Palo Alto Ofisimiz

530 Lytton Avenue 2nd Floor
Palo Alto CA 94301
Telephone: +1 (760) 420 24 72

e.Blog

Eğitim ve Gelişim Yöneticileri! Yetenek Açığına Çözüm; Dijital Öğrenme

01/12/2017

Global iş dünyasının kucağında, son 10 yıldır giderek vahim bir hal alan, önümüzdeki üç yıl boyunca da önemini koruyacak bir gerçek var: “Nitelikli ve Yetkin İnsan Kaynağı Bulma”. ManPowerGroup tarafından yapılan 2016/2017 Yetenek Açığı Araştırması sonuçlarına göre; • Global düzeyde 2007’den bu yana %40 ile en yüksek yetenek açığı yaşanıyor.

Devam

Çalışanlarınızın Yaşamına Dokunmak için: “@Wiser – Yaşama Dair”

25/09/2017

Son zamanlarda sosyal medya platformlarında takipçi sayıları gittikçe artan …anne ya da …baba hesaplarından biriyle eminim karşılaşmışsınızdır. Bu hesap sahiplerinin güvenilirlikleri çok da sorgulanmadan söyledikleri günlük hayatta harfiyen uygulanabiliyor. Hatta böylece fenomen unvanlarının yanına bir de kitap yazarak, yazar unvanını ekliyorlar. Neden bu insanlar bu kadar takip ediliyor diye düşündüğümüzde

Devam