Mikro Öğrenme Neden Eğitim ve Gelişim Stratejinizin Bir Parçası Olmalı ?

 

microlearning

Küçük parçalara bölünmüş bilgilerin çalışanların favori eğitim içeriği olduğu herkesin malumu. Hatta bir araştırma öğrenenlerin %94’ünün 10 dakikadan daha kısa süreli e-öğrenme içeriklerini tercih ettiğini ortaya koyuyor. Onlara göre bu tür içerikler tabiri caizse nuggettan farksız. Aynı araştırmadaki yaygın sonuçlardan biri de sıradan e-öğrenme materyalinin çok fazla bilgi içerdiği. Dikkat süresinin giderek azaldığını da göz önünde bulundurursak öğreneceğimiz bilgiler mümkün olduğunca kısa, öz ve dolu dolu olmalıdır.

İşte tam da bu noktada, videolar dikkat çekiyor. Yüksek standartlarda üretilen, kaliteli bir video materyali mikro öğrenme için son derece etkili bir araç olabilir. Çünkü merak uyandıran görseller öğreneceğimiz bilginin daha kalıcı olmasını sağlıyor. Yani, bilgiye ne kadar farklı biçimde ulaşırsak, bizim için o kadar kalıcı oluyor.

Mikro öğrenmenin bize avantaj sağlayan bir başka yanı ise her an her yerde ulaşılabilir olması. Evden işe giderken internetteki sevimli kedi videolarındansa Excel’in farklı fonksiyonlarını anlatan kısa videoları izleyerek ay sonu raporlarınızı kolayca oluşturabilirsiniz. Tabii ki kediler kadar sevimli değil ancak Excel’in daha yararlı olduğunu kim reddedebilir ki?

Mikro öğrenmede en büyük övgüyü içeriğin boyutu oluyor olsa da “öğrenme” kısmı da ihmal edilmemelidir. Buradaki amaçlardan biri hedef kitlenin katılımını ve zevk almasını sağlamak olabilir ancak, niyetimiz eğer iş gücünün gelişerek ilerlemesiyse çalışanların öğrendiklerini kalıcı kılmak da en önemli önceliğimizdir. Bu bağlamda, kullanılacak bütün içeriklerde uyulması gereken en önemli kural süresi fark etmeksizin her bir içeriğin bir amacının olmasıdır.

Skillsoft olarak kalıcı bir mikro öğrenme deneyimi için öğrenilen konuların pekiştirilmesini sağlayacak yöntemlere ve tekrar fırsatlarına ihtiyaç olduğu kanısındayız. Çalışanlara, öğrendikleri yeni bilgileri kullanabilecekleri veya kazandıkları becerileri uygulayabilecekleri imkânlar sağlanmalıdır. Çünkü öğrenilen bilginin birkaç hafta içinde kullanılması, bu bilginin akılda kalma olasılığını artıracaktır.

Mikro öğrenme, özellikle bilgi ihtiyacının anlık olduğu zamanlarda işe yaramaktadır. Aberdeen Group’un yakın zamanda yayınladığı bir rapora göre mikro öğrenme, çalışanların acil bir çözüme ulaşmaları gerektiği durumlarda veya konuyla ilgili herhangi bir bilgi sahibi olmadıkları zor zamanlarda en iyi şekilde kullanılmakta. Dahası, mikro öğrenme, yöneticilere çalışanlarının daha kolay inisiyatif almalarını sağlayacak fırsatlar sunuyor.

Bu yazıdan yola çıkarak mikro öğrenmeyi kendi eğitim ve gelişim programlarınıza dâhil edebilir, pozisyonları fark etmeksizin çalışanlarınızın kendi kariyer ve gelişim planlarında mikro öğrenmeden nasıl yararlanabileceklerini onlarla paylaşabilir ve yeni stratejiler oluşturabilirsiniz.

Yazan: Cindy Simms

http://blogs.skillsoft.com/learning-re-imagined/2016/07/why-microlearning-should-be-part-of-your-strategy.html

 

Tüm uzaktan eğitim ihtiyaçlarını tek bir çatı altında sunan 15 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin lider firmasıdır.

İLETİŞİMDE KALIN, YENİLİKLERİ KAÇIRMAYIN

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.

Ofislerimiz

İstanbul Ofisimiz

Smart Plaza B
Blok Rüzgarlıbahçe Mah. Kavak Sok.
No:31/1 Kat:3 34805
Kavacık-Beykoz
İSTANBUL
Telefon: +90 (216) 331 48 00
Fax: +90 216 331 48 22

Ankara Ofisimiz

Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacılar Bulvarı
Titanyum Blok 17/B 06800
ODTÜ - Teknokent
ANKARA
Telefon: +90 (312) 210 10 68
Fax: +90 312 210 01 76

Palo Alto Ofisimiz

530 Lytton Avenue 2nd Floor
Palo Alto CA 94301
Telephone: +1 (760) 420 24 72

e.Blog

Eğitim ve Gelişim Yöneticileri! Yetenek Açığına Çözüm; Dijital Öğrenme

01/12/2017

Global iş dünyasının kucağında, son 10 yıldır giderek vahim bir hal alan, önümüzdeki üç yıl boyunca da önemini koruyacak bir gerçek var: “Nitelikli ve Yetkin İnsan Kaynağı Bulma”. ManPowerGroup tarafından yapılan 2016/2017 Yetenek Açığı Araştırması sonuçlarına göre; • Global düzeyde 2007’den bu yana %40 ile en yüksek yetenek açığı yaşanıyor.

Devam

Çalışanlarınızın Yaşamına Dokunmak için: “@Wiser – Yaşama Dair”

25/09/2017

Son zamanlarda sosyal medya platformlarında takipçi sayıları gittikçe artan …anne ya da …baba hesaplarından biriyle eminim karşılaşmışsınızdır. Bu hesap sahiplerinin güvenilirlikleri çok da sorgulanmadan söyledikleri günlük hayatta harfiyen uygulanabiliyor. Hatta böylece fenomen unvanlarının yanına bir de kitap yazarak, yazar unvanını ekliyorlar. Neden bu insanlar bu kadar takip ediliyor diye düşündüğümüzde

Devam