Mükemmel liderler iç benleriyle iletişim halindedir

perfect-leadership

Geçtiğimiz günlerde “Liderlik Ruhu” isminde Deepak’ın girişimci, lider ve iş adamı tanımlarındaki bilinen kavramları, paralel antik ruhani gelenekler ile ifade ettiği mükemmel liderlik tanımlarını keşfettim ve çok şaşırdım.

Birkaç yazı dizisiyle de, buradaki liderlik anlatımlarını, görüşlerini paylaşmayı planladım. Kendinizi yönetici, belki de meditasyon yapan biri olarak tanımlıyor olabilirsiniz. (belki de ikisi birden) Mükemmel liderliğin, yaşamı derinden dinlenilen ve özelliklerinin evrensel olduğu gerçeğini görebilirsiniz.

1 – Mükemmel liderler en iç benleriyle iletişim halindedir.

Deepak bunu, Hinduizm’den alıntı yaparak, “Brahma Rahibi” olarak tanımlıyor. Brahma rahibi bütün insanların içindeki sonsuz yaratıcılık potansiyelini ortaya çıkarır.

 En içi benliğiniz muğlaklık ve belirsizlik ile iyi anlaşır; paradoks ve zıtlıkla da öyle. Bu prensiplerin yokluğunda yaratıcılık olmaz. 

Bu yüzden, gerçek anlamda üretici ve yaratıcı olmak istiyorsak, hayatlarımızdaki kesinlikten kurtulmamız gerekir.

Gregory Berns Iconoclast adlı kitabında bu fikri analiz ediyor. Vizyona dayanan yeni görüşler elde etmenin nörolojik sürecini açıklıyor ve yaratıcı süreci başlatmak için fiziksel çevredeki değişikliği kucaklamanız gerektiğini savunuyor. Dahası, beynin muğlak bilgiyi işleyen bölümü amigdalaya dikkat çekerek, korkunun fizyolojisini tartışıyor. “Korku cevabını inşa etmeye çalışmak yerine, amigdalayı harekete geçirme eğilimi olan olayı incelemek daha akıllıca bir yaklaşım olacaktır” diyor.

Ortak dürtüleri tanımladığınızda, negatif duygusal etkileri sınırlamak için “bilişsel yeniden değerlendirme” stratejisini deneyebilirsiniz. Örneğin, bir çalışana negatif geri bildirim yapmak durumunda kaldığında bir yönetici, bilinmeyen ve muhtemelen negatif olacak tepkiden korkabilir. Bu yönetici, bu görevi, bir angarya olarak görmek yerine çalışanın kendini geliştirmesi için bir fırsat olarak değerlendirirse, gerginliğini azaltır ve daha iyi bir sonuç elde eder.

2 – Mükemmel liderler “Mevcudiyet benliktir” anlayışındadır.

Hayatınızdaki en önemli şey şu anda olmaktadır. Hayatınız, işiniz ya da başka herhangi bir şey için için “şimdi”ye odaklanmalısınız – tam olarak bu ana. Bu yüzden, hayal ettiğiniz ya da umduğunuz en iyi gelecek aslında meydana geldiğinde, ortaya çıktığında bu gerçekliğin farkında olur ve gerçek anlamda deneyimlersiniz.

Pişmanlık ve kaygı şimdiki zamanın hareket noktalarıdır. Asıl başarının anahtarı olan aksiyonu alırken, dikkatimizi dağıtır. Stanford Graduate School of Business’da, genelde bunaltıcı hissettiğiniz, gerçek tutkunuzu bulma süreci hakkında konuşan Oprah, bu süreci seçim yapabileceğiniz adımlara bölmenizi tavsiye ediyor.

“Bir sonraki doğru hareket ne?”Oprah Winfrey 

Oprah’ın “Bir sonraki doğru hareket ne?” sözü, iş hayatınızda atmanız gereken bir sonraki adımı tanımlıyor. Bu mottoyu sürekli aklınızda tutarak, hedefinizi gerçekleştirirken daha fazla üreticilik sağlayabilir, aynı zamanda bu süreçten en büyük zevki alırsınız.

Diğer mükemmel Liderlik özellikleri:

1 – Mükemmel liderler hikaye anlatır ve en iyi hikayeler aşk hikayeleridir.

2 – Mükemmel liderler kendilerine eleştirel sorular sormak için uygun zamanı bekler.

3 – Mükemmel liderler eleştiri ve dalkavukluğa duyarlıdır.

4 – Mükemmel liderler hiçkimsenin astı ya da üstü değildir.

5 – Mükemmel liderler diğerlerine karşı duyarlı ve duygusal olarak açıktır.

İLETİŞİMDE KALIN, YENİLİKLERİ KAÇIRMAYIN

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.

Ofislerimiz

İstanbul Ofisimiz

Smart Plaza B
Blok Rüzgarlıbahçe Mah. Kavak Sok.
No:31/1 Kat:3 34805
Kavacık-Beykoz
İSTANBUL
Telefon: +90 (216) 331 48 00
Fax: +90 216 331 48 22

Ankara Ofisimiz

Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacılar Bulvarı
Titanyum Blok 17/B 06800
ODTÜ - Teknokent
ANKARA
Telefon: +90 (312) 210 10 68
Fax: +90 312 210 01 76

Palo Alto Ofisimiz

530 Lytton Avenue 2nd Floor
Palo Alto CA 94301
Telephone: +1 (760) 420 24 72

e.Blog

Eğitim ve Gelişim Yöneticileri! Yetenek Açığına Çözüm; Dijital Öğrenme

01/12/2017

Global iş dünyasının kucağında, son 10 yıldır giderek vahim bir hal alan, önümüzdeki üç yıl boyunca da önemini koruyacak bir gerçek var: “Nitelikli ve Yetkin İnsan Kaynağı Bulma”. ManPowerGroup tarafından yapılan 2016/2017 Yetenek Açığı Araştırması sonuçlarına göre; • Global düzeyde 2007’den bu yana %40 ile en yüksek yetenek açığı yaşanıyor.

Devam

Çalışanlarınızın Yaşamına Dokunmak için: “@Wiser – Yaşama Dair”

25/09/2017

Son zamanlarda sosyal medya platformlarında takipçi sayıları gittikçe artan …anne ya da …baba hesaplarından biriyle eminim karşılaşmışsınızdır. Bu hesap sahiplerinin güvenilirlikleri çok da sorgulanmadan söyledikleri günlük hayatta harfiyen uygulanabiliyor. Hatta böylece fenomen unvanlarının yanına bir de kitap yazarak, yazar unvanını ekliyorlar. Neden bu insanlar bu kadar takip ediliyor diye düşündüğümüzde

Devam